Birke se stal volebním manažerem ČSSD.

JZL609487_birke

PRAHA Volebním manažerem ČSSD pro podzimní volby do Sněmovny se stal náchodský starosta Jan Birke, kterého v pátek dopoledne navrhl straníkům předseda strany a premiér Bohuslav Sobotka. Nominaci poslance po grémiu podpořilo na pátečním odpoledním zasedání jednomyslně také předsednictvo strany.

Podle Sobotky má Birke potřebný tah na branku. Birke řekl, že i přes aktuální náskok ANO v průzkumech chce volby vyhrát.

Sobotka na tiskové konferenci po jednání předsednictva uvedl, že sociální demokracie chce ve volbách zvítězit, aby mohla dál garantovat sociální spravedlnost či dostupnost veřejných služeb. „Očekávám, že (Birke) vytvoří tým, bude koordinovat přípravu voleb a v této věci posílí komunikaci uvnitř strany,“ uvedl premiér. Chce, aby se na kampani nepodíleli jen kandidáti do Sněmovny a vedení strany, ale všichni členové.

„Začíná boj“

Birke považuje za svou velkou výhodu to, že je zvyklý mluvit srozumitelně s lidmi a lidé mu rozumějí. „Tímto okamžikem začíná pro nás devítiměsíční boj, aby na konci bylo vítězství sociální demokracie,“ řekl. Vyloučil, že by na billboardech ČSSD vsadila na selfie, jako tomu bylo před loňskými krajskými volbami. „To si neumím představit, vypadám na nich příšerně,“ vysvětlil.

Před volbami by se mělo personálně posílit i zázemí strany v Lidovém domě, řekl Sobotka. „Nemohu vyloučit konzultace se zahraničními poradci, pokládám to za užitečné,“ uvedl. Chtěl by posílit značkuČSSD a veřejnosti postupně představovat programová témata, mezi nimi i ta, která strana například nemohla prosazovat kvůli koaličním kompromisům.

Sedmačtyřicetiletý Birke byl v minulosti spojen s předsedou ČSSD a premiérem Jiřím Paroubkem, s nímž působil na ministerstvu pro místní rozvoj a později i ve Strakově akademii jako ředitel kabinetu předsedy vlády. Starostou Náchoda je od roku 2010. Zastával i funkci prezidenta Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce. Poslancem je od roku 2013.

Vizitka poslance Jana Birkeho (47), nového volebního manažera ČSSD

  • Datum narození: 1. června 1969.
  • Vzdělání: vystudoval Střední průmyslovou školu strojnickou v Novém Městě nad Metují.
  • Současné funkce: poslanec Poslanecké sněmovny (od 2013), starosta Náchoda (od 2010), člen zastupitelstev Královéhradeckého kraje (od 2012) a Náchoda (od 2002); ve Sněmovně je mimo jiné členem hospodářského výboru.
  • Praxe: v letech 1988 až 1990 hrál profesionálně hokej (2. národní ligu za Spartak Nové Město nad Metují), poté nastoupil ve společnosti Stavostroj Nové Město nad Metují jako referent zahraničních investic, od roku 1991 pracoval pro náchodskou textilní firmu jako obchodní náměstek, v letech 1993 až 1996 pracoval jako manažer americko-čínské společnosti se zaměřením na zabezpečení výroby a dodávky strategických surovin v Číně, v letech 2004 až 2005 pracoval na ministerstvu pro místní rozvoj a v letech 2005 až 2006 byl ředitelem kabinetu předsedy vlády Jiřího Paroubka.
  • Členství a funkce v politických stranách: člen ČSSD, předseda krajské ČSSD v Královéhradeckém kraji (od 2014), odborný mluvčí ČSSD pro oblast dopravy; v letech 2011 až 2013 byl předsedou klubu starostů a primátorů za ČSSD.
  • Rodina: ženatý, dvě dcery.
  • Ostatní: Angažuje se ve Smíšené česko-čínské komoře vzájemné spolupráce. V roce 2013 byl zvolen prezidentem komory, nyní je předsedou dozorčí rady komory. Před krajskými volbami v roce 2016 byl vážným kandidátem na pozici lídra ČSSD a tedy i na hejtmana. V listopadu 2015 ale oznámil, že o post lídra nebude usilovat. Své rozhodnutí zdůvodnil zdravotním stavem (v červenci 2015 musel podstoupit urgentní operaci s ucpanou cévou) a pracovním vytížením.

Zdroj: http://www.lidovky.cz/birke-novym-volebnim-manazerem-cssd-i-pres-naskok-ano-chce-volby-vyhrat-1np-/zpravy-domov.aspx?c=A170113_185200_ln_domov_ele