Pro vítězství ve volbách potřebujeme dobré vztahy s prezidentem, říká hejtman Netolický z ČSSD

  • Nejmladším hejtmanem v zemi je Martin Netolický. Ve funkci je dokonce podruhé.
  • Dokázal uzavřít koaliční dohodu s Koalicí pro Pardubický kraj, ODS a Stan.
  • Příští rok máme šanci vyhrát, ale musíme zlepšit vztahy s prezidentem a marketing, tvrdí hejtman Pardubického kraje.
Pardubický hejtman Martin Netolický

Pardubický hejtman Martin Netolický
autor: HN – Jan Mudra

Přestože Martin Netolický usedl do čela Pardubického kraje už podruhé, je stále nejmladším hejtmanem v zemi. Do druhého volebního období vstoupil poněkud razantněji než před čtyřmi roky. Vítěznému hnutí ANO slíbil koaliční debaty hned v pondělí po sobotních volbách, do té doby však už stihl uzavřít dohodu s Koalicí pro Pardubický kraj, ODS a STAN. Odvety voličů ve sněmovních volbách příští rok se neobává. „Pokud změníme marketing a zlepšíme vztahy s prezidentem, máme šanci vyhrát,“ říká Netolický.

ČSSD sice utrpěla debakl, je to však stále druhá nejsilnější strana. Jak si podle vás rok před sněmovními volbami stojí?

Trochu neprávem je premiérovi Sobotkovi přisuzována obdobná role jako Angele Merkelové v Německu. To je naprosté nepochopení vlády a dalších činitelů, kdy platí, že stokrát opakovaná lež se stává pravdou. Musíme proto zapracovat na mediálním obrazu předsedy vlády. Na druhou stranu je pro mě Sobotka nejlepším předsedou vlády v historii. Je to on, kdo do emocí Andreje Babiše dává neuvěřitelný klid.

Váš nejúspěšnější hejtman Jiří Zimola řekl, že nestačí jen poctivá práce, ale potřebný je také dobrý marketing. Je to i váš názor?

Marketing je nezbytná součást politiky, ale to byl vždycky. Mnohem větší vliv než v minulosti mají třeba sociální sítě. Já si vzpomínám, že v minulých volbách byl pro mě Facebook spíše doplňkový, nyní se stal skoro základem mé kampaně. I mediální svět se vyvíjí a jsou nové moderní prostředky komunikace. ČSSD má tradiční způsoby zmáknuté, ale ty nové se teprve učí. Myslím, že pro příští rok si můžeme z letošních voleb nést celou řadu poučení.

Podívejme se na další citát od vašeho bývalého předsedy Jiřího Paroubka. Sobotka je podle něj jako boxer po K.O., druhý souboj s Babišem už nemůže vyhrát.

Myslím, že Sobotka vyhrát volby může. Nezapomínejme, že sněmovní volby jsou jiné v tom, že přichází mnohem více lidí. Pokud nyní Babiš zvládl zmobilizovat své voliče, tak je musel nějak motivovat, což se mu asi podařilo, ale u sněmovních voleb je účast mezi 60 a 70 procenty a jsou to úplně jiní lidé.

Co bude muset ČSSD udělat pro to aby uspěla ve volbách? Vy stojíte za premiérem Sobotkou, ale co místopředsedové strany a další členové užšího vedení?

Místopředsedy Milana Chovance i Jana Hamáčka považuji za velice kvalitní. Rozhodně i podle toho, jak jsem je viděl v průběhu kampaně. Přitom nejsou ani potenciálními konkurenty Sobotky, a pokud něco takového slyším, tak to jsou jen spekulace, které vznikají mimo Lidový dům. Ale co je potřeba, a Milan Chovanec to pojmenoval správně, je lepší vztah s prezidentem. Třikrát podtrhuji, že pro budoucnost strany je důležitý předseda Sobotka a dobré vztahy s prezidentem republiky.

Chcete zlepšit vztahy s prezidentem. Na dobré vztahy však musí být dva, a prezident zatím ani nenaznačil, že by chtěl nějak zlepšovat vztahy s ČSSD.

Správně říkáte, že je to záležitost oboustranná a podle mě je i pro prezidenta důležité, aby měl dobré vztahy s parlamentními stranami. A spor, který tady vznikl, přešel do osobní roviny a to lze vždy nějak srovnat. My hejtmani jsme pro to schopni něco udělat. Máme s ním dlouhodobě dobré vztahy a já už dopředu avizoval, že nebudu měnit názory na prezidenta. Ano, provokuje, ale poslední prezident, který neprovokoval, byl Václav Havel.

I když Zeman tíhnul více k panu Haškovi? Je teď skutečně vhodná doba ke zlepšování vztahu s prezidentem?

Rozhodovali voliči a předseda Sobotka jezdil často na jižní Moravu, aby tam byl volební výsledek co nejlepší. A Hašek stále zůstává v poradním sboru prezidenta jako poradce pro regiony. Pokud se v ČSSD snažíme o jednotné postupy a postoje, tak tady může být Michal Hašek prostředníkem mezi stranou a prezidentem a to by celé věci jen prospělo.

Strana hovoří o změně programu. Premiér se dokonce chce nechat inspirovat tématy, která používali v kampani Piráti. Říkal, že je třeba přestat cílit jen na sociální témata. Nemůže takový razantní zásah do programu strany, která léta portfolio svých priorit neměnila, skončit kontraproduktivním výsledkem?

Hlavně žádné experimenty. Ti, co se o ně pokoušeli, nedopadli dobře. Vzpomeňme závěrečnou kampaň, která měla zvednout Unii svobody preference, to byla kampaň pubertálního charakteru. Měla oslovit ty nejliberálnější, což se absolutně nepodařilo. Já bych skutečně nešel do žádných experimentů. Jestli se máme na něco zaměřit, tak ne na programovou stránku, ta je dobrá a vychází z tradic, v ní problém není. Já bych se zaměřil na modernizaci našeho marketingu a marketingových metod.

Takže v tomto s panem předsedou nesouhlasíte?

Zatím jsem neslyšel žádné detaily, jen jsem zaslechl o těch Pirátech. Nevím, jestli je to zrovna nejvhodnější příklad, i když je pravda, že když jsem koukal na debatu ve veřejnoprávní televizi, tak rozhodně zástupci Pirátů nebyli ti, co by nemluvili rozumně. Tam byly jiné excesy, které šly úplně mimo.

Podle hnutí ANO si na neúspěch ve sněmovních volbách zaděláváte už nyní tím, jak obcházíte při sestavování krajských koalic vítěze. Vy jste jedním z takových krajů, kde jste hned po volbách udělali dohodu bez vítězného ANO. Neobáváte se toho, že budou mít pravdu?

To vidím naprosto jednoduše. Výsledky jednání naprosto nesouvisí se vztahem k hnutí ANO jako takovému, ale souvisí to s tím, co se tady dělo v průběhu kampaně. Souvisí to s konkrétními lidmi, jak vystupovali, jak se chovali, jak mluvili se svými potenciálními partnery.

Navíc výsledek ANO v Pardubickém kraji není nijak oslnivý. Naopak uskupení ČSSD s Koalicí pro Pardubický kraj obdrželo dohromady dvacet mandátů z pětačtyřiceti a pokud naši spolupráci pozitivně vnímali i voliči, tak je logické, že pokračuje. Právo takovéto síly je vybrat si svého partnera a my jsme si vybrali ODS a STAN. Nikoliv však z politické předpojatosti, ale věděli jsme, koho bude třeba ODS nominovat. Byli to nejúspěšnější komunální politici v regionu, se kterými jsem jako hejtman spolupracoval. Nekupoval jsem žádného zajíce v pytli, jsou to konkrétní lidé, které znám a kterých si váží, přestože jsou z jiné části politického spektra. To samé se týká STAN.

Je podle vás obvyklé, že se dvě strany až po volbách spojí do jednoho bloku a tvrdí, že jsou dohromady vítěz voleb, přestože prohráli? Pokud by tak učinili před volbami, je to legitimní, ale je možné takto ohýbat výsledky voleb a měnit stupně vítězů?

Ale my jsme nebyli neúspěšní. Nejvíce preferenčních hlasů dostali lídři obou stran koalice, v hnutí ANO lidé volili Andreje Babiše, kdežto voliči ČSSD volili z velké části Martina Netolického. Říkal jsem už před volbami, že nevolíme Babiše, Sobotku ani Bělobrádka, ale regionální politiky, nikoliv kluky z plakátu. Vždyť já znám z ANO zatím jen tři zastupitele.

Nedali jste jim nabídku, která se z pozice vítěze nedá přijmout: jedno místo v krajské radě?

Ne. My jsme s nimi chtěli jednat také o programu, je však zajímal jenom počet míst v radě. Takhle se krajská politika nedělá. Nyní je situace čistá a přehledná a mohu vám říct, že spousta lidí mi za tento výsledek děkuje.

Zmínil jste dobrého místopředsedu Milana Chovance. Neškodí naopak ČSSD kauzy, které ho provázely, jako je kontroverzní reorganizace policie nebo plagiátorství při psaní akademické práce?

Kdo jiný, než ministr vnitra má právo navrhovat spolu s policejním prezidentem reorganizaci policie? Jak to, že kvůli ní nenastal odchod některých lidí z vlády, jak jsme slyšeli? To jsou gesta, která někdo vyřkne a pak se k tomu neodhodlá. Já se ptám proč, když je reorganizace policejních útvarů tak zásadní problém? Téma to bylo vyhrocené, možná se o něm mělo více diskutovat a pak také i diskutovalo, ale Chovanec si prosadil své, protože je to záležitost jeho resortu. Očekával jsem od kritiků razantní reakci a ta nepřišla, asi to nebylo tak černobílé. Milan Chovanec má kvality v řízení resortu a je to pro mě velmi čitelný ministr.

V personálních otázkách je skloňovaný i ministr Jiří Dienstbier, který je zhusta kritizován za to, jakou práci dělá a jak ji dělá. Na něj máte názor jaký?

Já nechci dělat předčasné závěry, ale jestli ČSSD něco škodí, tak to, že má na jedné straně razantně vystupujícího ministra Milana Chovance a druhé straně někoho, kdo mluví úplně jinak. A to je to, co působí špatně na voliče. O tom jsme se bavili v úvodu rozhovoru, strana nepůsobí konzistentně, volič neví, co vlastně ČSSD chce. To si pak volič řekne: To jim ten hlas radši nedám. Ale pokud jsem na ulicích při volební kampani slyšel nějaké totálně negativní jméno, tak to byl právě Jiří Dienstbier.