Podle bookmakerů Fortuny je favoritem krajských voleb ČSSD

 Krajské volby se konají společně s prvním kolem senátních voleb 7. a 8. října. Včerejšek byl posledním dnem, kdy bylo možno k těmto volbám zveřejňovat průzkumy volebních preferencí.

ČTK
Foto: ČTK
Jeden z předvolebních billboardů ČSSD.
Autor: SF / ČTK
Česko

ČSSD je podle bookmakerů sázkové kanceláře Fortuny jasným favoritem krajských voleb. V jedenácti ze 13 krajů prý skončí nejhůře druhá. Vítězství by měla obhájit v sedmi krajích. Babišovo ANO má podle bookmakerů Fortuny dobrou šanci uspět v devíti krajích a získat hejtmana ve Středočeském, Libereckém a Zlínském kraji. Komunisté by k výhře v Ústeckém kraji mohli přidat další v Karlovarském, sdělil hlavní bookmaker Fortuny Michal Hanák.

Ostatní sázkové společnosti zatím kurzy na krajské volby nevypsaly. Pouze Sazka se přidala k Fortuně s nabídkou sázek na senátní volby. Obě v nich například za jednoznačného favorita považují místopředsedu Senátu Zdeňka Škromacha z ČSSD na Hodonínsku. Svému bývalému šéfovi Aleši Hušákovi prorokuje Sazka obsazení až pátého místa v klání v Praze 6 a šance na jeho výhru vnímá ještě pesimističtěji než Fortuna.

Sociální demokraté mají podle Fortuny v krajských volbách nejjistější vítězství v Jihomoravském kraji (kurz 1,06:1), který vede Michal Hašek, a na Vysočině (1,08:1), v Moravskoslezském kraji (1,15:1) a také v jižních Čechách (1,25:1). Nejhorší vyhlídky má ČSSD naopak v Libereckém kraji (6:1), kde by kromě ANO (1,9:1) mohli znovu zabodovat i Starostové (2,2:1).

Vyrovnané jsou kurzy mezi oběma nejsilnějšími stranami ve středních Čechách (ANO 1,8:1, ČSSD 1,85:1), v Plzeňském kraji (ČSSD i ANO kurz 1,9:1), Olomouckém kraji (ČSSD 1,85:1, ANO 1,9:1) i v Královéhradeckém kraji (ČSSD 2,4:1, ANO 2,8:1). V Ústeckém kraji vyrovnaný duel s kurzy 2:1 svádějí KSČM a ANO.

Trojboj očekávají bookmakeři v Karlovarském kraji (ČSSD, ANO a KSČM shodně kurzy 2,5:1), v Pardubickém kraji (ČSSD 2,6:1, ANO a Koalice pro Pardubický kraj shodně kurz 2,7:1) a ve Zlínském kraji (ANO 2,1:1, KDU-ČSL a ČSSD shodně kurz 2,5:1).

Z pravicových stran bude podle bookmakerů nejsilnější ODS.

Krajské volby se konají společně s prvním kolem senátních voleb 7. a 8. října. Dnešek je posledním dnem, kdy lze k těmto volbám zveřejňovat průzkumy volebních preferencí.