Ulevila by Březové nad Svitavou vyhláška zakazující podomní prodej?

images (1)

Jako pracovnice informačního centra jsem minimálně jednou měsíčně kontaktována některým z občanů našeho města s prosbou o pomoc při odstoupení od smlouvy podepsané s podomním prodavačem energií. Nejde o nic nového, na jejich nekalé praktiky již nesčetněkrát upozorňovala naše městská policie (v městském zpravodaji i na webových stránkách), publicistické pořady, novinové články. Ve spolupráci se státní policií také uspořádala besedu pro seniory na toto téma, která měla velkou účast. Bohužel obdobné případy se pořád stávají, mám dokonce pocit, že jich přibývá. Prodejci energií jsou jasně zaměřeni na cílovou skupinu převážně starších a osamělých lidí (nezřídka znají přesné adresy a telefonní čísla). V domácnostech jejíž členové do cílové skupiny nespadají se už ani neobtěžují zvonit.)

V Březové nad Svitavou (na rozdíl od nedalekých Svitav, Letovic, nebo například České Třebové viz. http://www.cenyenergie.cz/zakaz-podomniho-prodeje/#/promo-ele) bohužel dosud neexistuje obecně závazná vyhláška, která by podomní prodej zakazovala. Městské policie má pak takříkajíc svázané ruce, neboť nemá pravomoc „vykutálené obchodníky“ i přes protesty a stížnosti občanů vykázat z města.

Byla bych ráda, aby tento můj příspěvek byl chápán jako podnět k zamyšlení pro zastupitele města. Myslím, že stojí zato zvážit, zda právě Březová nad Svitavou podobnou vyhlášku nepostrádá. Problematiku prodejů mimo provozovnu je totiž třeba řešit výhradně nařízením obce.

Jana Povolná

images