Umělé oplodnění i pro nezadané. Marksová chce single ženám povolit děti ze zkumavky?

V Česku mohou s početím lékaři pomáhat jenom párům. Nezadané ženy nemají na umělé oplodnění nárok. Ministryně práce Michaela Marksová by to chtěla změnit. Argumentuje tím, že single ženy si už dnes stejně dovedou sehnat mužův souhlas oklikou. Pokud by návrh prošel, pomohla by změna i lesbickým párům. Do českých klinik by mohla přilákat i další pacientky z ciziny. Mezi zahraniční klientelou je obecně pomoc českých lékařů s oplodněním velmi vyhledávaná.

Praha – Lékaři by s početím brzy mohli začít pomáhat i nezadaným ženám. Zatím mají na umělé oplodnění právo jen páry. To se však nelíbí ministryni práce a sociálních věcí Michaele Marksové (ČSSD).

„Ženy, které podstupují umělé oplodnění, jsou vzdělané, pracují a opravdu to dítě chtějí. A já si myslím, že bychom za každé dítě měli být vděční a těmto ženám pomoci,“ řekla Marksová Hospodářským novinám, proč by do konce tohoto volebního období ráda prosadila změnu zákona.

Pokud se jí to povede, Česko se zařadí k několika málo zemím, které už od zákazu umělého oplodňování žen bez partnera ustoupily. Například k Belgii, Británii, Dánsku nebo i katolickému Španělsku.

Podle ministryně už dnes některé kliniky pomáhají single ženám s početím načerno. Navíc lze zákon i obejít. Nezadané ženy se prostě domluví s kamarádem, aby na klinice vystupoval jako jejich partner a podepsal souhlas s oplodněním od anonymního dárce. U porodu pak matky mohou uvést, že otec dítěte je neznámý.

Změna by pomohla nejen nezadaným ženám, ale i lesbickým párům.

Ministerstvo zdravotnictví chce nejdřív celý záměr probrat s Marksovou, než se k němu vyjádří. „Je to návrh s významnými právními důsledky,“ uvedla mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová.

Úřad ministra Svatopluka Němečka už plánuje zvýšit věk, do kterého pokusy o umělé oplodnění proplácí pojišťovna, z 39 na 43 let. Zároveň by se měl zvýšit i počet hrazených pokusů ze čtyř na šest.

autor: Markéta Šrajbrová