ČSSD jde v kampani ostře proti Babišovi. Mám výsledky, hájí se ministr

Sociální demokraté se ve své kampani před blížícími se krajskými a senátními volbami vymezili proti svému koaličnímu partnerovi – lídrovi hnutí ANO Andreji Babišovi. Jako heslo zvolili slogan „Stát není firma”. Ministr financí Babiš krok ČSSD označil jako novou strategii, která má za cíl útočit proti jeho hnutí.

ČSSD se v kampani vymezila vůči lídrovi hnutí ANO Andreji Babišovi.

ČSSD se v kampani vymezila vůči lídrovi hnutí ANO Andreji Babišovi.

FOTO: Tiskové oddělení ČSSD

„Stát není firma. Je to společenství lidí,“ hlásá slogan ČSSD. Strana tak naráží na slova podnikatele a majitele koncernu Agrofert Babiše, který už několikrát vyslovil představu, že stát by se měl řídit jako firma.

Úkolem státu je podle Sobotky „zajistit sociální soudržnost i spravedlnost, postarat se o dobré vzdělání, zdravotní péči, dát lidem šanci na slušný a důstojný život“, vysvětlil předseda soc. dem. Novinkám.

„Tak to víme, že stát není firma, ale dá se řídit jako firma. Já ministerstvo řídím jako firmu, a proto mám výsledky,“ ohradil se v úterý Babiš.

„Myslím, že pan (Pavel) Bělobrádek (KDU-ČSL) a ČSSD – že v tom není moc velký rozdíl, že se nějak spolu domluvili a pokračují v nějaké kampani. Jsem chyba v systému a nechci s nimi dělat ty kšefty, tak asi proto. Já to beru na vědomí,“ dodal.

ČTĚTE TAKÉ:
Podrazy a pomsty. Babiš začíná přemýšlet, jestli koalice má ještě smysl
Sobotka: Babiš odvádí pozornost
 Půl miliardy pro Agrofert? Chovanec si rýpl do Babiše kvůli dotacím

S blížícími se krajskými a senátními volbami vzájemné popichování a osočování politiků z koaličních stran nabírá na obrátkách. Jen během posledních pár dní se vládní špičky dostaly do křížku několikrát.

Minulý týden se do sebe pustil Babiš s ministrem vnitra ze soc. dem. Milanem Chovancem kvůli tendru na leteckou záchranku, v pondělí pak Chovanec do Babiše rýpal kvůli dotacím pro Agrofert.

Po pondělním jednání vlády zase Babiš prohlásil, že začíná přemýšlet, jestli má současná koalice ještě smysl. Jako podraz totiž bere rozhodnutí lidovců a ČSSD, že podpoří opoziční návrhy poslance Martina Plíška (TOP 09) o veřejných zakázkách a střetu zájmů, které mají omezit Babišovo působení v byznysu.

Zvýšili jsme minimální mzdu, chlubí se ČSSD

„Vypadá to, že jak pan Kalousek vyzval všechny tradiční strany, aby se spojily proti nám, že to funguje, že i naši koaliční partneři mají blíže k tradičním politickým stranám, které tady 25 let dělaly, co dělaly, to lidé vědí. ČSSD asi radí ta jejich skvělá agentura,“ řekl Novinkám ministr financí. (Narážel tak na PR agenturu Bison and Rose, jejíž majitel Miloš Růžička spolupracuje s Chovancem – pozn. red.)

Kromě vymezení vůči Babišovi se ČSSD v kampani chlubí tím, co za dva roky ve vládě prosadila.

Zmiňuje například zvýšení minimální mzdy o 1400 korun nebo nízkou míru nezaměstnanosti. Slibuje také, že bude chtít, aby se od příštího roku minimální mzda zvýšila alespoň na 11 tisíc hrubého.