ČSSD tvrdě na Babiše: Jeho metody připomínají praxi StB, žádáme omluvu

Metody ministra financí Andreje Babiše (ANO) vůči poslanci ČSSD Ladislavu Šinclovi podle sociální demokracie připomínají praxi komunistické státní bezpečnosti (StB). ČSSD chce, aby se Babiš, který měl Šincla zastrašovat, veřejně omluvil. Postup Babiše je v parlamentní demokracii nepřijatelný, uvedla ČSSD ve čtvrtek v prohlášení.

 

 

Babiš ve středu obvinil Šincla při koaliční schůzce k zákonu o pojišťovnictví z korupčního jednání. Kvůli sporu se mimořádně ve čtvrtek ráno sešel klub soc. dem. spolu se stranickým grémiem a rozhodli, že se kvůli roztržce sejde koaliční rada.

KOMENTÁŘ DNE:
Voskovec a jeho doba – Osobnost Jiřího Voskovce je hlavním tématem komentáře Josefa Koukala. Čtěte zde >>

„Chování ministra financí vůči poslanci Šinclovi pokládám za bezprecedentní a zcela nepřijatelné,” oznámil po jednání grémia a klubu ČSSD premiér.

Babišovo jednání nelze podle Sobotky vnímat jinak, než jako snahu zastrašit kritiky. Premiér po jednání poslaneckého klubu řekl, že je pro něj Babišovo chování překvapením.

„Není to normální chování. Ministr demokratické vlády by se takto chovat neměl,” dodal. Zároveň si však nemyslí, že by spor ohrožoval koalici. „Kauza může ohrozit pověst ministra financí,” míní Sobotka.

Omluvte se, žádá Babiše ČSSD

Strana se vůči ministrovi financí vymezila ještě tvrději v tiskovém prohlášení.

„Ministr musí ve své práci strpět kritiku představitelů parlamentu i občanů a nemůže na ni reagovat metodami, které připomínají nechvalnou praxi bývalé komunistické státní bezpečnosti. Parlament je oprávněn kontrolovat jak činnost vlády, tak ministerstva financí,” uvedla ČSSD.

Soc. dem. také vyzvala Babiše, aby se  „veřejně omluvil”.  Poslanci ČSSD se rovněž dohodli, že podpoří Šinclův návrh.

Šincl v úterý ve Sněmovně kritizoval měnící se postoj ministerstva financí k návrhu na omezení provizí za zprostředkování pojištění.

Ve středu pak Právu řekl, že na koaliční schůzku k zákonu o pojišťovnictví přišel Babiš se složkou papírů označenou poslancovým jménem a nařkl Šincla a jeho rodinu z korupčního jednání.

ČTĚTE TAKÉ
Babiš prý vydíral Šincla: Já na vás vím, co jste zač

„Začal z toho vytahovat papírky a řekl mi: Já na vás vím, co vy jste vlastně zač. Korupčník, platí vás Valenta (Ivo Valenta, senátor zvolený za Stranu soukromníků ČR a majitel sázkové společnosti Synot, pozn. red.). Vyhodili vás z banky, tak mi nemáte co klást otázky. Vy jste převedl na manželku barák, to je jasná korupce. Matka koupila pozemek. Já jsem jen zíral,“ popsal poslanec středeční schůzku ve Sněmovně.

Poslanci ČSSD Roman Sklenák, Ladislav Šincl (uprostřed), Jiří Petrů a Lubomír Toufar

494911-top_foto2-42f75

Petr Horník, Právo

Babiš: Četl jsem citace z tisku

Prý mu Babiš řekl, ať si dá bacha. Měl ho také obvinit, že udržuje kontakty s vlivným advokátem a šéfem České unie sportu Miroslavem Janstou a s právníkem a přítelem premiéra Radkem Pokorným.

Babiš odmítá, že by poslance zastrašoval. Na otázku Práva, jestli mu vyhrožoval, odpověděl, „Nevyhrožoval, četl jsem některé citace monitoringu tisku.“

Šincl v úterý přednesl ve Sněmovně pozměňovací návrhy k návrhu zákona o pojišťovnictví z dílny Babišova ministerstva financí. Poslanec v něm navrhl mj. omezení provizí pro zprostředkovatele životního pojištění. Naznačoval, že za nynějšími výhradami ministerstva by mohly být obchodní zájmy ministra financí a šéfa ANO Andreje Babiše.

Babiš jeho vystoupení označil za „sprostý koaliční podraz“.

Novinky, ČTK, Právo

 

Článek převzat z http://www.novinky.cz/domaci/372663-cssd-tvrde-na-babise-jeho-metody-pripominaji-praxi-stb-zadame-omluvu.html