ČSSD zvolila místopředsedy, strana už má kompletní vedení

(Zdroje: TV NOVA, Mafra, Deníky Bohemia a další)

Video o průběhu sjezdu zde: https://drive.google.com/file/d/101WfX_K-G1n3bjhIOzEurAMlJ-tLk0ch/view?usp=sharing

Fotografie: Petr Topič, Mafra

Fotografie: Deníky Bohemia

Řadovými místopředsedy ČSSD budou pardubický hejtman Martin Netolický, poslanec Jaroslav Foldyna a krajská radní z Vysočiny Jana Fialová. Ve vedení doplní předsedu strany Jana Hamáčka a jeho statutárního místopředsedu Jiřího Zimolu.

ČSSD volí nové vedení poté, co loni na podzim neuspěla ve sněmovních volbách. V úvodní části sjezdu, která se ve Hradci konala v polovině února, zvolili delegáti Hamáčka a Zimolu, dnes vybírají pětici řadových místopředsedů z 16 kandidátů. Z posledního vedení, které v únoru rezignovalo, dnes nekandiduje nikdo.

Netolický v projevu po zvolení řekl, že nové vedení bude pestrobarevné, což považuje za obrovský plus. „Doufám, že naše diskuse bude argumentační, nikoliv o svalech,“ řekl. Foldyna delegátům poděkoval. „Doufám, že důvěru nezklamu, i když někoho jsem zklamal už tím, že jsem byl zvolen. Půjdu do toho na plné pecky,“ prohlásil.

Nejvyšší počet hlasů získala od delegátů Fialová, která dostala podporu 287 z 458 platných hlasovacích lístků. Ve stručném vystoupení po zvolení vyjádřila radost, že se do vedení ČSSD prosadila Vysočina. Delegáty předtím oslovovala vystoupením, kde vyzdvihovala své zkušenosti ze všech pater politiky. Foldyna byl zvolen s 255 hlasy, Netolický jich dostal o deset méně.

Nejtěsněji za hranicí potřebnou ke zvolení zůstali poslanci Roman Onderka (230 hlasů) a Antonín Staněk (167). Do druhého kola postoupili ještě Miroslav Dvořák (108) a Jana Vajdíková (101). Z této čtveřice budou delegáti vybírat poslední dva členy nejužšího vedení strany.

tn.cz / ČTK

Foto: Jan Košák

Někteří kandidáti na místopředsedu – fotografie ze záznamu ČT: Karel Gargulák

Antonín Staněk

Jana Vajdíková

Ondřej Veselý

Romana Žatecká

Miroslav Dvořák
Jana Vajdíková
Pavel Poc
Jaroslav Foldyna
Martin Netolický
Roman Onderka
Radim Hejduk
Foto: Jan Košák