Chovanec se utká o post šéfa ČSSD s Hamáčkem. Získal nominace v krajích

Milan Chovanec bude na sjezdu ČSSD 18. února v Hradci Králové kandidovat na předsedu strany. „Dostal jsem nominaci krajské organizace v Plzni. Já jsem tím podmiňoval nějakou svou snahu někam kandidovat,“ řekl Chovanec. Podpořila ho i zlínská organizace. Exministr vnitra se o post šéfa strany utká mimo jiné s místopředsedou Sněmovny Janem Hamáčkem.

Kandidaturu na šéfa ČSSD oznámili i bývalý šéf Vojenského zpravodajství Miroslav Krejčík a poslanec, olomoucký primátor Antonín Staněk a  Jan Jukl, ředitel knihovny v Poličce a městský zastupitel. Favority volby ale budou Hamáček a Chovanec. Kandidaturu zvažuje i  jihočeský hejtman Jiří Zimola.

Úřadující šéf sociální demokracie Chovanec, který stranu vede po rezignaci předsedy Bohuslava Sobotky jakožto statutární místopředseda strany, na sebe naposledy upozornil tento týden, když tiskové oddělení ČSSD rozeslalo jeho prohlášení, že šéf ANO Andrej Babiš přerušil jednání o vládě se sociální demokracií. Chovanec to interpretoval tak, že si Babiš možná už vybral spolupráci s komunisty a hnutím SPD Tomia Okamury. Premiér takový výklad odmítl.

Zatímco plzeňská a zlínská krajská ČSSD daly nominaci na šéfa strany Chovancovi, sociální demokraté z Královéhradeckého kraje podpořili na předsedu strany Hamáčka a na místopředsedu pardubického hejtmana Martina Netolického.

Chovanec se v sobotu pohyboval v blízkosti staronového prezidenta Miloše Zemana, stejně jako třeba šéf SPD Tomio Okamura či šéf ČEZ Daniel Beneš.

27.ledna 2018 v 14:55, příspěvek archivován: 28.ledna 2018 v 12:42

Držím palce ve štábu https://t.co/Mc8HOPz4dM

„Předpokládám, že se s panem prezidentem v Hradci uvidíme a on bude moci po letech sociální demokracii říct svůj názor,“ řekl Chovanec. A Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček už také v sobotu potvrdil, že prezident plánuje, že na sjezd sociální demokracie dorazí.

ČSSD tam bude nejen volit nové vedení po debaklu v parlamentních volbách, po němž spadla z pozice nejsilnější strany až k 7 procentům, ale bude také řešit, zda má usilovat o vstup do vlády s hnutím ANO.

Pozice sociální demokracie je zatím taková, že by v tomto případě ve vládě nesměl být trestně stíhaný politik, tedy Babiš, jehož policie stíhá pro podezření na podvod při čerpání padesátimilionové evropské dotace na farmu Čapí hnízdo. ČSSD říká, že by ANO nesmělo mít ani ministerstva vnitra, financí a spravedlnosti. Hnutí ANO ale trvá na Babišovi jako premiérovi.