Na hrubý pytel hrubý Sobotka

Tomáš Sedláček.

Tomáš Sedláček.
autor: Archiv autora

  • Nepřestává mě fascinovat, jak dokáže prezident jakékoli země tak urážet vlastní lidi a tak nehorázně se lísat k Rusku či Číně.
  • Premiér Sobotka vyslyšel – i když se zpožděním – naléhavou Pithartovu prosbu ze známého rudolfinského projevu: Postavte se této síle zla.
  • Buď vyhraje slušnost, nebo se tu všichni požereme, píše ekonom Tomáš Sedláček.

V řecké mytologii je Zeus a „jeho“ panteon až druhá generace božstev. Ještě před ním byl Kronos, který se vyznačoval tím, že pojídal své vlastní děti, vlastní tvorbu (a Zeus mu unikl). Divné, ale v české politice se Kronův komplex stal normou. Jak Klaus, tak Zeman jako zakladatelé státu a svých politických stran jsou nyní největšími požírači a ohrožením obého.

Když premiér Sobotka zvažoval demisi, říkal jsem si, že není způsob, jakým by z toho prezident Zeman mohl nevyjít jako státotvorný činitel, který využije své letité zkušenosti na zklidnění situace, což by se mu před volbou mohlo hodit, neb těchto kladných, státotvorných momentů (ano, na to ten prezident teoreticky má být) je poskrovnu, jsou-li vůbec nějaké.

Přesto připravil − s nekonečným vypětím fantazie (interpretace ústavy, protokol demise atd.), podlosti (hůlka, odchod uprostřed premiérovy řeči, tykání) a zloby (pomsta, škodolibost, pohrdání) − trapné divadlo, ze kterého vyšel jako totální loser. Mimochodem tím, že prezident Zeman zostudil premiéra, zostudil všechny občany České republiky, je to přece premiér naší země a národa, který zde žije. Sobotka si to osobně nebral, ale my bychom měli. Takovýmto způsobem projet hozenou rukavici je známka politického amatérismu a zaslepenosti. Vlastně nevím, proč se Zeman považuje za nějakého majstr taktika. Nepovedlo se mu toto, ani tak jednoduchá věc, a chytil se do pasti ješitnosti. Nepovedl se mu ani povolební puč, který inscenoval, nepovedla se mu cesta do Číny ani do Ruska.

Nepřestává mě fascinovat, jak dokáže prezident jakékoli země tak urážet vlastní lidi (včetně premiéra) a tak nehorázně se lísat k lidu cizímu (Rusko, Čína). Jak může demokraticky zvolený činitel vtipkovat před Putinem o likvidaci novinářů a zůstat na svém místě? Vzpomínáte si, že to také byl výrok, který stál premiérství Topolánka? Rasistický a odporný výrok, za který se ihned omluvil…

Důležité je, že Zemanovo chování bylo nejen předvídatelné, ale dokonce předvídané − říkali to skoro všichni, kdo se o téma jen trochu zajímají. Podobná věc se stala s Trumpem, jak si všímá Financial Times. Jeho chování všichni čekali − jen se asi nevědělo, že to bude až takto trapné. Moc dlouho netrvalo a Trump se svépomocí ocitl v teritoriu impeachmentu. Upřímně řečeno by si ho zasloužil, když už pro nic jiného, tak jako zdvižený prst pro prezidenty budoucí − takto se prostě nikdo (zdůrazňujeme: nikdo) chovat nebude.

Není třeba opakovat, že Sobotka Zemanovo improvizované divadlo dohrál bravurně a obdivuhodně. Jsem si jist, že Zemanovi melody makers čekali, že Sobotka tam zůstane stát opařený a beze slov, národ nebude vědět, zda demise proběhla, nebo ne, demokraticky zvolený premiér zfackován, chaos oživen a Zeman vítězně a majestátně odkráčí středem. Naštěstí v sobě Sobotka našel sílu a situaci otočil ve svůj prospěch. Byla ta epizoda s demisí, kterou nikdo nechápal, nutná? Nebyla, ale bez ní by se Zeman nenechal pohltit vlastní ješitností a neskočil na návnadu mnohem vehementněji, než kdokoli čekal. Pokud se to povede, tento manévr se jistě dostane do učebnic politologie (možná jako mat králem). Pokud se to povede, podaří se premiérovi dostat dvě mouchy jednou ranou. A jaké mouchy − Zemana i Babiše. Ještě před pár týdny měli oba vítězství ve volbách téměř jisté. A teď už ne. Ani jeden, ani druhý.

Tato země není „ve sra.kách“, ale její politika ano. To, že to řekne nejklidnější politik v moderních dějinách země − a možná i nejklidnější politik světa −, je ovšem varovné. Že to tu jde s politikou od desíti k pěti, si šuškali vrabci na střeše už dávno, ale teď je to oficiální. Premiér Sobotka tak se zpožděním, ale přece reagoval na naléhavou prosbu Petra Pitharta, kterou adresoval přímo jemu v známém rudolfinském projevu: postavte se této síle zla, která nás račím krokem posouvá k oligarchii, ovládání médií, trapnosti, do sféry Ruska a Číny, grobiánství, pryč od Evropy. Také mu k tomu přál hodně síly. Zdá se, že jeho přání nebylo nevyslyšeno. Síla, kterou v sobě Sobotka nalezl, byla obdivuhodná a nalezena byla na dně a v poslední chvíli. Buď vyhraje slušnost, nebo se tu všichni kronovsky požereme. Rozhodne v obou případech volič.