Finanční kozel zahradníkem?

20. ledna 2017

Poslanec Václav Klučka interpeloval ministra financí Babiše. Je podezření, že ministr financí, který je odpovědný za správu peněz daňových poplatníků, sám krátil daně.

interpelace-klucka-01.jpg

Vážený pane nepřítomný ministře financí,

na začátku roku jsme se z médií dozvěděli, že jakožto správce státní pokladny a nejvýše odpovědná osoba za výběr daní v České republice čelíte trestnímu oznámení kvůli podezření z krácení daně a porušení povinnosti při správě cizího majetku. To samo o sobě je v souvislosti s vaší funkcí ministra financí přinejmenším znepokojivé, na druhou stranu samozřejmě ctíme presumpci neviny.

Detailně bylo v médiích i trestním oznámení popsáno, že jste nakoupil polovinu dluhopisů vaší vlastní společnosti Agrofert v hodnotě 1,5 miliardy korun. A díky mezeře v zákoně nemusíte každoroční úrokový výnos v hodnotě 90 milionů korun danit. Zdá se, že jste tím sice neporušil zákon, ale jde podle mého názoru přinejmenším o hrubě nemorální jednání a plivnutí do tváře všem, kterým jste ještě v loňském roce říkal, že vybrané daně jsou peníze nás všech a jejich krácení je ve své podstatě krádež.

Ukazuje se ale, že jste se mohl dopustit mnohem závažnějšího provinění, než je kázání vody a pití vína plnými doušky. Jak jste vy sám uvedl, dluhopisy Agrofertu jste nakoupil z vlastních peněz. Jak ale informoval server Echo24, z vámi oficiálně přiznaných příjmů a vyjádření pro média vyplývá, že jste od roku 1993 do roku 2013 vydělal 1 miliardu a 110 milionů korun.

A tady vyvstávají mnohem závažnější otázky, z nichž ta hlavní, kterou vám nyní pokládám, zní: Byl jste schopen z vlastních zdrojů nakoupit v roce 2013 dluhopisy v hodnotě 1,5 miliardy korun a můžete původ těchto zdrojů doložit?

Pane ministře, jak jste prohlásil na tiskové konferenci, spravujete peníze daňových poplatníků. Přitom svůj úrokový výnos vy osobně nedaníte. Jak to chcete daňovým poplatníkům vysvětlit?

Další informace naleznete například zde: http://echo24.cz/a/wS6Xb/babis-nemel-dost-legalnich-prijmu-na-osobni-nakupy