Vláda podle čtenářů: konec Dienstbiera, záchrana Němečka i Marksové

 

Premiér Bohuslav Sobotka (vlevo) a ministr Jiří Dienstbier.

Plánované změny ve vládě, které předminulý týden oznámil premiér Bohuslav Sobotka, se míjí s tím, co by od něj očekávala veřejnost. Ministři, které chce odvolat, by alespoň podle čtenářů on-line deníku TÝDEN.CZ měli ve funkcích zůstat.

Ačkoli předseda vlády odmítá zveřejňovat jména ministrů, kteří mají skončit, jeho blízcí spolupracovníci to již dříve udělali ochotně za něj. Podle seznamu, který koluje v ČSSD, předseda vlády prezidentu Miloši Zemanovi oznámil, že si přeje konec ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera, ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka a ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové (všichni ČSSD). TÝDEN.CZ proto uspořádal anketu mezi svými čtenáři. Ti se se Sobotkovým výběrem vesměs neshodují. Dientsbier by skutečně měl skončit. Němeček s Marksovou by ale měli ve vládě zůstat.

Milan Chovanec.Ve velké anketě TÝDEN.CZ hlasovalo přes dvanáct tisíc čtenářů. Hned 42 procent čtenářů se vyslovilo pro konec ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera. Ten je extrémně nepopulární a ve vládě rozhodně neexceluje. Podařilo se mu prosadit nejméně zákonů, silnou pozici nemá ani ve straně. Hned po něm by měl skončit ve vládě ministr vnitra Milan Chovanec, pro něhož hlasovala takřka čtvrtina čtenářů. Stojí za kontroverzní policejní reformou, lidé mu navíc stále nezapomněli účast na takzvané lánské schůzce, kde měl být součástí mocenského převratu. Chovanec je ale prvním místopředsedou strany a v partaji má silné slovo, jeho odvolání je proto krajně
nepravděpodobné.

Lubomír Zaorálek.Třetím ministrem na odstřel by byl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Největší podpory se od čtenářů dočkal ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček, ačkoli jej Sobotka chce z vlády vyhodit. Vyměnilo by ho ale jen pět procent hlasujících. Šéf resortu zdravotnictví se během svého tříletého působení nedopustil žádného vážného přešlapu, navíc se mu ve vládě dařilo držet opozici vůči Andreji Babišovi.

Michaela Marksová.Vyměněna by podle výsledků ankety neměla být ani Michaela Marksová, ministryně práce a sociálních věcí. Některé její návrhy jsou sice velmi kontroverzní a štve jimi i koaliční partnery, ale i tak by si přálo její konec pouhých osm procent hlasujících čtenářů. Že je populární u veřejnosti, podpořily i nedávné sociologické průzkumy. Z říjnového výzkumu popularity politiků vyšla jako třetí nejpopulárnější ministr z ČSSD a první jako žena.