Sobotka mění vládu. Přímý přenos ze sídla ČSSD

Bohuslav Sobotka vymění ve své vládě ministry, s jistotou končí Jiří Dienstbier.

Sobotka mění ministry

Článek

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) oznámil politickému grémiu strany, jak budou vypadat změny ve vládě a půjde s nimi seznámit prezidenta Miloše Zemana.

Oproti původnímu úmyslu vyměnit tři ministry – Jiřího Dienstbiera (pro lidská práva), Svatopluka Němečka (zdravotnictví) a Michaelu Marksovou (práce a sociální věci) to podle nejnovějších informací Seznam Zprávy vypadá, že se změny odehrají jinak.

Jisté je, že končí Jiří Dienstbier. Kolik ministrů Sobotka vymění, ale zatím známé není. Mluví se o dvou či třech postech.

Co na svůj konec ve vládě řekl ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier: Pusťte si jeho reakci:

Útoky proti mě vedou pražští šíbři s pochybnou minulostí, říká Jiří Dienstbier.

Objevilo se zcela nové jméno Lenky Tesky Arnoštové, kterou do vlády tlačí její pražská organizace sociální demokracie. Arnoštová je místopředsedkyní ČSSD a náměstkyní ministra zdravotnictví. V jaké roli v Sobotkově kabinetu bude, není jasné. Buď nahradí ministra Němečka na zdravotnictví, což je křeslo, které předtím Sobotkovi postupně odmítli ředitelé velkých fakultních nemocnic – Ludvík z Motola, Šimánek z Plzně a Žaloudík z Brna. Druhou možností je, že právnička Arnoštová vystřídá ve vládě Dienstbiera.

Nakonec tak oproti původním plánům může Sobotkovu obměnu vládní sestavy přežít ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová, která je rovněž místopředsedkyní sociální demokracie.

Předseda vlády před týdnem poslal dopis spolustraníkům, v kterém oznámil, že plánuje udělat změny uvnitř kabinetu. „Já si myslím, že debata směrem k výměně ve vládě dneškem končí. To znamená, že pan premiér bude o věci informovat pana prezidenta a myslím si, že dnešek je dnem, kdy ta debata uvnitř končí,“ řekl agentuře ČTK ministr vnitra a místopředseda ČSSD Milan Chovanec.