Netolický ustál tlak a bude lídrem ČSSD pro volby. Soupeře už zná

Mladá fronta DNES | 2.1.2016 | Rubrika: Kraj Pardubický | Strana: 15 | autor: Milan Zlinský | Téma: Samospráva

Jediným kandidátem na lídra ČSSD v Pardubickém kraji pro volby 2016 je hejtman Martin Netolický. Vše nasvědčuje tomu, že březnové stranické referendum bude jen formalitou. Mladý politik tak přežil nechuť k jeho osobě v pardubické organizaci.

Očekávaný souboj o výhru v krajských volbách mezi Martinem Netolickým z ČSSD a Janem Řehounkem z hnutí ANO je zase o něco blíže. Stávající hejtman Netolický se totiž stal jediným kandidátem na lídra levicové partaje. Na první pozici jej schválil krajský výkonný výbor ČSSD. O pořadí jmen na kandidátní listině budou všichni členové krajské organizace strany rozhodovat v březnovém referendu. „Hlasuje se samostatně i o lídrovi a zvlášť o kandidátní listině. Tam budou hrát roli i preferenční hlasy,“ uvedl Netolický, který už před časem řekl, že pokud se mu podaří pozici hejtmana obhájit, bude to jeho volební období v této funkci poslední. V září mu přitom bylo teprve 33 let.
Netolický měl i vyzyvatele v osobě Rudolfa Rabase, kterého navrhl pardubický okresní výbor ČSSD. Rabase však nepodpořil žádný ze zbývajících okresů a prohrál s Netolickým i na pardubické okresní konferenci a svoji kandidaturu nakonec stáhl. Pardubickým členům sociální demokracie tak vůbec nevyšel plán na to, že by si straníci měli vybírat při referendu z více jmen. „Těžko říci, jestli nám hejtman Netolický vadí, nebo nevadí. Tak otázka nestojí. My jsme prostě využili svou šanci nominovat svého kandidáta. Prostě jsme se tak demokraticky rozhodli,“ řekl k nečekané nominaci Rabase místopředseda pardubického OVV ČSSD Ján Kasič.
Na druhém místě kandidátky je nyní náměstkyně ministra financí Lenka Jurošková, na třetím radní Pardubického kraje pro životní prostředí, zemědělství a venkov Václav Kroutil. Další současné krajské radní za ČSSD Jana Pernicová a Ludmila Navrátilová jsou až na 25., respektive 28. místě.
Podle Netolického to odráží hlasování jednotlivých okresních organizací, které jim určily v rámci okresu nižší příčky a díky pravidelnému střídání zástupců jednotlivých oblastí, takzvanému zipování, se na listině značně propadly. Pomoci by jim mohly preferenční hlasy, pro lepší umístění by jich však Pernicová a Navrátilová musely získat alespoň 30 procent z odevzdaných hlasů a zároveň by tohoto práva musela využít alespoň polovina účastníků referenda.
Lídrem lidovců pro volby v Pardubickém kraji bude opět náměstek hejtmana Roman Línek. Strana bude již tradičně kandidovat s politickým hnutím Nestraníci a SNK-ED pod názvem Koalice pro Pardubický kraj.
Kandidátku ODS povede bývalý starosta a současný neuvolněný místostarosta Litomyšle Michal Kortyš.
Kandidátku pro krajské volby už sestavovali také Svobodní a v čele budou mít dva Chrudimany. Jedničkou je chrudimský zastupitel Josef Káles, dvojkou je jeho kolega ze zastupitelstva Petr Lichtenberg a třetím kandidátem podnikatel Josef Lebduška.
„V krajském zastupitelstvu bych chtěl ohlídat, aby veřejné peníze nesměřovaly do nesmyslných a zbytečných projektů. Kraj také musí ke všem svým institucím a obcím přistupovat rovně, nesmí zvýhodňovat některé na úkor jiných. Obce a města jsou důležitější než kraj a měly by tak mít více pravomocí. Jsou totiž lidem nejblíže,“ sdělil Káles.
Další strany své definitivní lídry dosud neoznámily. Za komunisty je nominován předseda krajského výboru a místostarosta Dašic na Pardubicku Jan Foldyna, schválit jej musí krajská konference 16. ledna. Strana práv občanů chce opět vsadit na krajského radního pro dopravu Jaroslava Duška, v TOP 09 je favoritem a nominantem poslanec Jiří Skalický. U hnutí ANO se jako o lídrovi mluví o náměstkovi pardubického primátora Janu Řehounkovi. Ten ostatně svou nominaci považuje za hotovou věc.
„Zatím to chápu tak, že lídry do krajských voleb bude hnutí vybírat z vrchu. Poté výběr stvrdí straníci ve volbách. Zatím vše skutečně nasvědčuje tomu, že kandidátem na hejtmana budu já,“ řekl Řehounek. Volby v Pardubickém kraji vyhrála v roce 2012 ČSSD před KSČM a Koalicí pro Pardubický kraj (KPK). Z 45 mandátů jich získala 12 ČSSD, KSČM 11, KPK deset, ODS šest, TOP 09 a Starostové pro Pardubický kraj a Strana práv občanů (SPO) po třech. Vítěznou koalici vytvořila ČSSD s KPK a SPO.