Sociální demokraté si připomenou 17. listopad 1989

tn tn2Česká strana sociálně demokratická si připomene významný státní svátek – 17. listopad 1989. Sociální demokraté tak u pamětní desky na Národní třídě v Praze položí věnce a květiny a pro vzpomínku zapálí svíčky.

Šestadvacáté výročí od sametové revoluce v roce 1989 si připomenou zástupci České strany sociálně demokratické v čele s předsedou Bohuslavem Sobotkou a dalšími významnými politiky z ČSSD. Společné setkání proběhne v úterý 17. listopadu 2015 po 10. hodině dopoledne. Na Národní třídě v Praze si všichni zavzpomínají na přelomové události položením věnců a zapálením svíček.

Sociální demokracie si připomene zároveň obnovení činnosti v roce 1989, které nastalo 19. listopadu.

Historie

Listopadové dny jsou se sociální demokracií nedílně spjaty. Těsně po vypuknutí sametové revoluce, tedy v době, kdy byla činnost ČSSD obnovována, vstoupil do jejích řad nejen nynější šéf Bohuslav Sobotka, ale také například místopředseda Martin Starec, Petra Buzková nebo Vladimír Špidla. Posledně jmenovaný politik se do procesu obnovy zapsal, když podal do Jihočeské pravdy známý inzerát s výzvou „Pojďme založit sociální demokracii“.

ČSSD od prvních dnů po obnovení vždy programově akcentovala myšlenky evropského sociálního modelu a prosazovala vstup země do Severoatlantické aliance a Evropské unie. Sociální demokracie od roku 1990 celkem čtyřikrát vyhrála parlamentní volby a v letech 1998-2006 a od jara 2014 nesla a nese vládní odpovědnost.