Signál? Pro řadu lidí problém. Bílá místa ale mají začít mizet

Mladá fronta DNES | 10.11.2015 | Rubrika: Kraj Pardubický | Strana: 15 | autor: Radek Latislav | Téma: Samospráva

Volání mobilem je pro lidi ve městech samozřejmostí. Jenže na mapě Pardubického kraje je stále řada míst bez signálu. Operátoři argumentují vysokými pořizovacími cenami za vysílače. Lidé v odlehlých oblastech ale mají naději, že se jejich situace zlepší.

SVITAVY Být odkázaný jen na pevnou linku nebo na jednu z mála stále fungujících telefonních budek? Pro řadu lidí je to dnes už jen fikce. Jenže v Pardubickém kraji se stále najdou místa, kde se jedná o realitu. Příkladem může být nejvýše položená obec Nedvězí. „Na obecním úřadě ve středu obce chytáme pouze O2, zbytek nic. Na kopci už chytáme všechno,“ řekl starosta Pavel Mareček.
Situace se však má měnit. A vedou k tomu dvě cesty. Za prvé mají operátoři povinnost na Svitavsku rozšířit rychlé připojení na internet, a díky tomu tedy zlepší i pokrytí signálem. Za druhé chce Pardubický kraj zároveň zatlačit na poskytovatele telefonních služeb, aby vyřešili podobné problémy i na zbytku území.
První varianta nabízí lidem bez signálu na Svitavsku skoro jistotu, že jejich problém zmizí.
Vyplývá to z podmínek, které operátoři odkývli před dvěma lety spolu s vysoutěženými frekvencemi od Českého telekomunikačního úřadu. Podle nich musí do tří let přednostně pokrýt rychlým internetem řídce osídlené a hospodářsky slabé regiony. A k těm patří právě okres Svitavy.
„Síť LTE (sítě čtvrté generace, pozn. red.) je nyní dostupná pro 99 procent obyvatel okresu Pardubice a 80 procent okresu Svitavy, v příštím roce se zaměříme také na zvyšování pokrytí v okrese Chrudim a Ústí nad Orlicí,“ uvedla mluvčí O2 Lucie Pecháčková. Podobně hodlají postupovat i další operátoři.
Tím by se mohla vyřešit například nedostupnost signálu v kopcích v Bohdalově u Městečka Trnávky. „Není tam ani budka, ani pokrytí mobilních sítí. Bez pevné linky jsou tam lidé vyřízení,“ připojil zkušenost starosta Městečka Trnávky Milan Šedaj.
Ovšem i lidé bez signálu, kteří problém pociťují jinde než na Svitavsku, mají naději, že budou moci mobilní telefon využívat. Na operátory se totiž snaží tlačit krajští úředníci. „Z vlastní zkušenosti vím, že jsou v našem kraji místa, kde je kvalita signálu velmi omezena a na mnoha místech není signál žádný. Stejně tak v případě mobilního internetu, který je dnes již nezbytnou součástí života mnohých z nás. Obrací se na mne občané, ale také starostové obcí, kterých se tento problém týká, a proto bychom chtěli znát bližší informace, jak bychom mohli napomoci zlepšení těchto služeb,“ uvedl hejtman Martin Netolický.
I když krajský úřad konkrétní seznam míst se špatným pokrytím neeviduje, obecně je problém v oblastech s členitým terénem právě na Svitavsku a Orlickoústecku. Špatný nebo žádný signál hlásí v Jehnědí, Němčicích, Pohledech a dalších oblastech. „Upozornili jsme operátory na podněty občanů a starostů některých obcí, kteří říkají, že došlo na některých místech ke zhoršení stability a síly signálu oproti minulosti,“ sdělil krajský mluvčí Dominik Barták.
Starostové postižených obcí se shodují, že operátoři nemají o dokrytí malých obcí s pár set a mnohdy i desítkami obyvatel zájem. Investice do nového vysílače se jim zkrátka nevyplatí.
Jejich slova částečně potvrzuje mluvčí společnosti T-Mobile. „Jsme si vědomi toho, že stále existují malé obce či vesnice, kde by bylo potřeba signál posílit, ale není jich mnoho. Není vždy možné ani ekonomicky udržitelné i nezbytné mít v dané lokalitě svůj vysílač. Při plánování výstavby je nezbytné myslet na návratnost nemalé investice, reflektujeme tedy náklady na pokrytí versus počet obyvatel,“ řekla mluvčí společnosti Patricie Šedivá.
Operátoři argumentují, že postavení vysílače je otázkou investice v řádech milionů korun, nemalá je i administrativa spojená se stavebními povoleními. T-Mobile proto začal sdílet některé vysílače se svou odvěkou konkurencí – operátorem O2. „V tuto chvíli můžeme konstatovat, že se situace plošně spíše zlepšila. Konkrétně ale právě v obci Jehnědí se ještě vysílače nesdílí, stejně tak v Nedvězí a v obci Pohledy,“ doplnila za T-Mobile Šedivá.
Velkými investičními náklady se ohání i operátor O2. „Pokrytí těchto oblastí lze zajistit za cenu velmi vysokých nákladů. Většinou zde neexistují vhodné stavby pro umístění základnových stanic, proto je třeba zajistit výstavbu vlastních stožárů, vybudovat dlouhé elektro přípojky a přístupové cesty,“ řekla mluvčí Lucie Pecháčková.
Nejmladší z trojice mobilních poskytovatelů, firma Vodafone, nabádá obce k větší spolupráci. Ty mnohdy vlastní výškové stavby, kam by se nový vysílač mohl umístit. „Vzhledem k nízké rentabilitě stanic v oblastech s řídkým osídlením může obec či kraj pomoci nabídkou vhodných a ekonomicky atraktivních lokalit pro vybudování základnových stanic,“ řekla za Vodafone Markéta Kuklová.

Fakta
Pokrytí rychlým internetem okres Pardubice:
O2 99,9 %
T-Mobile 99,8 %
Vodafone 95,2 %
okres Chrudim
O2 97,8 %
T-Mobile 97,3 %
Vodafone 78,1 %
okres Ústí nad Orlicí
O2 80,5 %
T-Mobile 80,2 %
Vodafone 65,3 %
okres Svitavy
O2 95,2 %
T-Mobile 92,3 %
Vodafone 62,4 %
Zdroj: Pokrytí obyvatel podle ČTÚ (stav ke konci října 2015), lte.ctu.cz